среда, 24 ноября 2021 г.

ПОРАДИ БАТЬКАМ: «ІГРИ З ДІТЬМИ ПІД ЧАС ПРОГУЛЯНКИ»


Гуляти дуже корисно для дітей. Під час прогулянки дитина може вийти за межі звичного, відкрити нове, отримати індивідуальний досвід - відчути, спробувати, доторкнутися до того, що її оточує. Під час прогулянки дитина пізнає себе та довкілля, зокрема. Зацікавити дитину, зробити щоденні гуляння на вулиці захопливим заняттям, а не рутинним обов’язком, що швидко набридає, допоможуть ігри.


  • «Послухай і скажи»

Запропонуйте дитині закрити очі, вслухатися в навколишні звуки й описати, що вона чує - шелест листя, розмови людей, шум автомобілів, спів птахів.

Допомагайте малюкові формулювати речення повністю: «Я чую, що десь далеко сміються і грають діти».

Так дитина буде навчатися аналізувати свої відчуття і надавати їм словесної форми.


  • «Улюблений герой»

Уявляємо героя улюбленого мультфільму та вигадуємо йому завдання на прогулянці.

«Герой наразі вирушає на завдання до магазину, а потім ми разом із ним підемо в ліс збирати квіти для принцеси (сестричці чи бабусі)!»

Така гра точно не залишить дитину байдужою і допоможе зробити важливі справи (придбати покупки чи оплатити квитанції в банку)


  • «Клумба в піску»

Звичні ігри в пісочниці можна також подати по-новому. Спробуйте зробити з дитиною в піску невеличку «клумбу», прикрасьте її камінчиками, вставте в пісок красиві листочки й гілочки, травичку. Фантазувати можна досхочу, дитячий автомобіль може підвозити камінчики, ляльки милуватимуться «квітами» тощо. Заохочуйте дитину розвивати уяву, вигадуючи сюжет гри.


  • «Захована іграшка»

Візьміть на прогулянку кілька іграшок (кубик, машинку, зайчика та м’ячик). Крейдою намалюйте клітинки і в кожній з них - схематично якусь одну іграшку. Потім попросить дитину заплющити очі та відвернутися, а самі сховайте предмети на невеликій відстані. Нехай вона шукає й розкладає по клітинках. Коли знайде всі, змініть ролі.


  • «Малюнки на асфальті»

За допомогою крейди можете створювати разом картини на асфальті. Мама, наприклад, розпочинає: малює коло, а потім каже: «Це павук, спробуй домалювати йому лапки!». Або можна погратися в класики незвичної форми - намалювати равлика, пірамідку чи вежу.


  • «Загублені листочки»

Зірвіть (а восени - зберіть) листочки з різних дерев і давайте дитині їх по черзі, щоб вона шукала, на якому дереві вони ростуть. Не забудьте, похвалити дитину, коли вона впорається із завданням і розповісти *їй про знайдені дерева.*


  • «Омріяна калюжа»

Після дощу прогулянку також можна зробити цікавою. Взувайте чобітки - й гайда по калюжах! Пускайте по струмочках палички, уявляйте, що це кораблики, або зробіть їх із паперу. А ще прогулянки після дощу - це дуже корисно, адже свіже повітря зволожується, стає м’якшим та чистішим.


  • «Шукаю-шукаю...»

Загадайте дитині слово з предметів, що знаходяться поблизу, і назвіть його першу букву, кажучи «Шукаю-шукаю, відшукати хочу щось на букву... « д». Дитина має озирнутися і назвати об’єкти на цю букву в зоні видимості. Наприклад, «Це дерево?», «Це дитячий садок?» тощо. Коли вона вгадає, то стане ведучим.

За допомогою такої гри дитина вчиться розбирати слова на літери та уважно аналізувати навколишнє середовище.


  • «На що схожі хмаринки»

Коли будете гуляти в хмарну погоду, пофантазуйте разом, на що ж схожі хмари над вами. Запропонуйте дитині розповісти, що вони їй нагадують, показати їхні окремі частини, скласти історію. Така гра чудово розвиває уяву і образне мислення.


  • «Дослідники»

Для різноманітності можна провести разом з малюком декілька експериментів: наприклад, показати, як мурахи поспішають на солодке або перевірити, на що перетворюються на морозі мильні бульбашки.


Головне — пам’ятайте про те, що вам під силу перетворити звичайну прогулянку на справжню пригоду, повторення якої дитина чекатиме з нетерпінням.

понедельник, 8 ноября 2021 г.

АДАПТАЦІЯ ДИТИНИ ДО УМОВ ДИТЯЧОГО САДКА

 АДАПТАЦІЯ - це не тільки процес звикання дитини до ЗДО, а й вироблення умінь і навичок для повсякденного життя. Адаптація починається з внутрішньоутробного періоду і продовжується після народження людини до кінця життя, тому що на організм постійно діють різні подразники, до яких потрібно пристосовуватися.

Чим молодша дитина, тим більше ступінь стомлення організму і тим важче виробляються пристосувальні реакції, отже, і велике значення має індивідуальний підхід до дитини.

У якому б віці дитина не прийшла вперше в дитячий садок, для неї це сильний стрес, обумовлений кількома чинниками.

По-перше ламається звичний стереотип життя, в якому дитина почувала себе спокійно і впевнено, тому що встигла до нього пристосуватися і вже приблизно знає, що за чим у неї протягом дня і як це відбувається.

Другий надзвичайний психотравмуючий фактор - розлука з матір'ю та іншими близькими дорослими, які дбали про дитину від народження. Це породжує відчуття тривоги, невпевненості, незахищеності, до якого часто додається почуття покинутості.

Щоб переконатися, що цього не сталося, діти іноді починають поводитися неприпустимим чином, ніби перевіряючи, наскільки може розгніватися мама, яка не хоче її(його) більше бачити, а заразом і ця нова тітка, з якою її(його) залишають, і визначити, таким чином, добра вона чи зла, любить її(його) чи ні.

Нарешті, зовсім незвично для дитини і дуже важко для її нервової система знаходитися серед 15-20 однолітків. Дитина включається у достатньо складну систему відносин, розподілу іграшок та уваги вихователя, навіть рівень шуму в групі спочатку може бути сильним психотравмуючим фактором.

Дуже важливо в цей момент ставитися до дитини дуже дбайливо та уважно, прагнути допомогти їй пережити цей важкий момент, а не наполягати на своїх виховних планах, не боротися з примхами.

Психологи радять дорослим у період адаптації:

  • Не впадати в паніку, коли дитина норовлива;

  • Не намагатись переробляти психіку дитини;

  • Розпізнати, зрозуміти, прийняти дитину такою, якою вона є.

Щоб звикання дитини до дитячого садка було максимально безболісним, потрібно зробити його поступовим.

Отже, в адаптаційний період дуже важливо:

  • проявити максимум терпимості до всіх прохань і навіть примх дитини і заслужити її довіру;

  • зберігати сталість обстановки у групі та порядок проходження різних подій життя, позначаючи переходи від однієї події до іншої так, щоб дитина встигала на них налаштуватися;

  • знайти можливість індивідуального спілкування з кожною дитиною;

  • не форсувати початок «групового» життя;

  • поволі познайомити дітей один з одним та встановити непорушні правила контактування.

ПАМ'ЯТКА

для батьків з успішної адаптації дитини до дитячого садка

  • Дати дитині можливість поступово звикнути до нових умов, поступово збільшувати тривалість його перебування у дитячому садку – від 1,5-2 годин до повного дня;

  • Продумати, які улюблені речі, іграшки, книги дитина візьме із собою до дитячого садка;

  • Служити емоційною опорою для дитини, виявляти інтерес до її справ, уважно вислуховувати все, що він розповідатиме про дитячий садок;

  • Надавати педагогам допомогу у налагодженні нормального життя малюка в дитячому садку - дотримуватися в домашніх умовах режиму сну та харчування, прийнятих у дитячому садку, підтримувати звички, що виробляються у дитячому садку;

  • Не впадати в паніку, коли дитина норовлива;

  • Не намагатись переробити психіку дитини;

  • Розпізнати, зрозуміти, прийняти дитину такою, якою вона є.







КОНСУЛЬТАЦІЯ «ЯК ВИРІШУВАТИ ДИТЯЧІ КОНФЛІКТИ?»

  Вирішення дитячих конфліктів є важливою навичкою для дітей, оскільки воно допомагає їм розвивати соціальні вміння, співпрацю та розуміння ...